KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Kůrovec – důvod k zamyšlení
Zpět

Kůrovec – důvod k zamyšlení

Přidáno 9. 10. 2018
Ilustrační foto
Jan Mazanec
Ždírec nad Doubravou - Na trhu se dřevem je v současné době přetlak. Jedním z nejvýznamnějších dřevozpracujících podniků je firma Stora Enso ve Ždírci nad Doubravou, kterou jsem navštívil minulý týden.

Ředitel nákupu pan Tomáš Havlík mě podrobně seznámil s jednotlivými provozy firmy a užitečnými informacemi týkající se péče o les. Hlavním tématem hovoru byl kůrovec.
Kalamita v letošním roce dosáhla zatím nejvyššího objemu poškozených lesů, významným podílem snižuje kvalitu vytěženého dřeva k použití. Na Vysočině je jeho výskyt spojen také s nadmořskou výškou. Žďárské vrchy jsou méně napadené než oblast Velkomeziříčska a Třebíčska. Naši předkové les vnímali jako „rezervu“, kterou pokácí jedině tehdy, pokud dojde k nečekaným výdajům. Nyní „těžíme z jejich práce“ a tato problematika je velkým otazníkem do budoucnosti. Odborníci se musí domluvit, co s holinami. Měly by se vysazovat lesy smíšené, ale není jednoznačná odpověď na to, co se má sázet. Často je to i souboj s ekology.  
Vysočina je také typická značným množstvím malých vlastníků lesů, kteří nemají potřebné vybavení. S tím nelze kůrovci čelit. Musíme pro ně proto hledat podporu, ať už při zpracování kalamity, tak při zalesnění. Chci se touto otázkou jako senátor i jako krajský zastupitel zabývat. Už totiž nejde jen o stromy, ale o celou tvář Vysočiny. Snad si všichni začneme lesů více vážit a konečně doceníme obrovskou hodnotu lesů pro ochlazení.