KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Slavnost ke 100 letům republiky podpořili i zástupci parlamentu
Zpět

Slavnost ke 100 letům republiky podpořili i zástupci parlamentu

Přidáno 23. 10. 2018
Ilustrační foto
Velká Losenice – Bohatý program čekal účastníky slavnosti ke stému výročí vzniku republiky ve Velké Losenici na Žďársku. Konala se 21. října a přijeli ji podpořit i poslankyně Miroslava Němcová a senátor František Bradáč.


Nejprve se slavnostní průvod v čele s místním sborem dobrovolných hasičů a v doprovodu dechové hudby vydal k pomníku padlým. Zde zástupci obce i hosté uctili zemřelé položením květinových darů. Poté se ujal slova místní duchovní správce P. Daniel Kolář. Jeho proslov se nesl v duchu modlitby se zamyšlením, že svoboda není vždy samozřejmým darem.
Od pomníku se průvod vydal do místního kulturního domu, kde program pokračoval. Místostarosta obce Miroslav Kružík poutavě připomněl historii vzniku republiky, starosta Miloslav Černý se zmínil o záznamu z 20. výročí vzniku ve Velké Losenici, kterého se tehdy zúčastnilo 2,5 tisíce lidí. Poslankyně Miroslava Němcová ve svém vystoupení propojila historii Velké Losenice, Žďáru a Nového Města na Moravě a připomněla nelehký život tehdejších obyvatel. Své postřehy z cest po regionu přiblížil senátor František Bradáč.
Uvedl, že téměř v každé obci se nachází pomníky padlým ve světové válce, často uvádějí i několik desítek jmen. „Nezapomeňme na historii, na ty, kteří položili své životy. Mnohdy jim dlužíme vděčnost za to, že již několik desítek let žijeme ve svobodě a v ekonomickém rozvoji,“ zmínil senátor.
Po vystoupení hostů pokračovala slavnost koncertem mužského pěveckého sboru Vocatus Ecumenicus z Jimramova. V závěru byl na jeviště uveden ještě jeden mužský sbor, a to Oslavan z Radostína nad Oslavou. Všem, kdo se podíleli na přípravě a průběhu této zdařilé akce, patří poděkování.