KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Vernisáž výstavy Václava Macha Koláčného uvedl senátor Bradáč
Zpět

Vernisáž výstavy Václava Macha Koláčného uvedl senátor Bradáč

Přidáno 25. 9. 2019
Ilustrační foto
Praha - Pod záštitou Senátu a senátora Františka Bradáče se v úterý 17. září v předsálí Jednacího sálu Senátu uskutečnila vernisáž výstavy Václava Macha-Koláčného s názvem „Čtvero ročních dob“.

„Jsem rád, že mohu dnes na tomto místě přivítat takového umělce a malíře, jako je Václav Mach-Koláčný“, uvedl mimo jiné při vernisáži senátor za Žďársko František Bradáč. Václav Mach-Koláčný (*1953) se narodil v Brně, dětství prožil ve Vlkově na Vysočině a trvale zakotvil ve Žďáře nad Sázavou. Své náměty čerpá především na Vysočině, ale také na jižní Moravě, odkud si před čtyřiceti roky na Vysočinu (ze Žarošic až od Kyjova) přivedl svoji manželku.
Soukromě se dlouhá léta věnoval studiu kresby, malby, výtvarné fotografie a dějin výtvarného umění. V letech 1991-93 studoval také počítačovou grafiku. V r. 2012 se zůčastnil   Mezinárodního festivalu umění „Premio Internationale d´arte San Crispino v Porto Sant´ Elpidio (Itálie), kde mu byla odbornou porotou udělena cena „PREMIO SPECIALE DELLA CRITICA“.  V posledních letech tvoří vlastním výtvarným stylem, který nazval "post-atomová renesance".
Jeho profesní vývoj na vystavovaných dílech představil jeho (blízký) kamarád a (velmi vzdálený) příbuzný RNDr. Ivan Koláčný z Brna: „Václav se věnuje výtvarné tvorbě především v oblasti malby a kresby, ale také digitální grafiky, pomocí níž umělecky přenáší některé své obrazy do další moderní výtvarné dimenze. Hlavním tématem jeho díla je hudba spojená s myšlenkou a určitou představou. V jeho figurální tvorbě některé obličeje nemají ústa, protože na diváka promlouvají očima“.
Jako třešničkou na dortu byla výstava "Čtvero ročních dob" doplněna jedním obrazem z malířova novějšího cyklu "Velká žďárská rapsodie" nazvaném "Šifry Mistra Santiniho", který vzdává hold historii bývalého žďárského kláštera s dnešní slavnou památkou Unesco na Zelené hoře a zmíněnému velkému architektovi.
Také hudební vystoupení pěveckého kvarteta sboru FONS ze Žďáru nad Sázavou s hostující sopranistkou Ivou Schlosserovou, členkou sboru opery Národního divadla v Brně, které vernisáž doprovázelo, bylo odměněno srdečným potleskem všech hostů.