KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Žehnací modlitby v den Slavnosti Tří králů se účastnil i senátor
Zpět

Žehnací modlitby v den Slavnosti Tří králů se účastnil i senátor

Přidáno 21. 1. 2019
Ilustrační foto
Vrchol kopce Vejdoch nad obcí Jámy nedaleko Žďáru nad Sázavou byl ve větrném a mrazivém
nedělním odpoledni 6. ledna cílem setkání více než šesti desítek lidí.

Výstupu se účastnil i senátor František Bradáč, několik starostů a dalších zástupců regionu. U Stromu života vztyčeného na vrcholu loni v září se uskutečnilo Tříkrálové žehnání obce, kraje, biskupství, hlavních měst a celé vlasti. Vedl ho farář z Nového Veselí Jan Peňáz.
Myšlenka vybudovat vyhlídku na kopci Vejdoch 663 m nad mořem a k lípám vysazeným k 50. výročí vzniku Československa postavit kříž, jako poděkování za uplynulých 100 let, se zrodila v prosinci roku 2017.
Myšlenku zhmotnil akademický sochař Petr Váňa ve spolupráci s jamským starostou.
Na kopci už rostou dvě lípy. Jedna česká a druhá slovenská, zasazené v roce 1968. K nim nyní přibyl Strom života. Je plný symbolů.
„Kříž jsem vyjádřil plasticky jako svazek stromů vyrostlý v určitých letech naší historie. Stromy se spojují a proplétají do podoby kříže, symbolu víry žijící v srdcích zdejších lidí,“ popisuje sochař Petr Váňa, jak zhmotnil myšlenku vedení obce. „Na konci ramen kříže, ve větvích, jsou lipové listy – srdce,“ dodává umělec, kterého proslavila mimo jiné příprava repliky mariánského sloupu strženého na Staroměstském náměstí v listopadu 1918.
Jamský starosta poznamenal: „Strom života je ve tvaru kříže, každý v něm může vidět to, co sám chce. Někdo kříž, jiný strom – lípu, symbol české státnosti. Připomíná i osudové osmičky. Prolíná se v něm víra i láska k vlasti“.
Kromě sochy samotné, zde jsou i informační panely a údaje o vyhlídce na vrcholku kopce. Vejdoch je nezalesněný kopec, a oproti všem žďárským osmistovkám nabízí výhledy do dálky na všechny světové strany. Za jasného počasí je možné s pomocí dalekohledu geograficky určit jména 42 obcí.


IMG_8528.jpg

IMG_8539.jpg

IMG_8559.jpg

IMG_8561.jpg

IMG_8581.jpg

IMG_8579.jpg

IMG_8588.jpg